RE/MAX Delta

Zdražování hypoték přináší komplikace

Hypotéky v posledních měsících prudce zdražují. Reagují tak na zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). A dalšímu nárůstu se nejspíše nevyhneme ani v průběhu následujících měsíců. Pro kupující to bude znamenat vyšší měsíční náklady na pořízení vlastního bydlení a také ztížené podmínky pro získání samotného úvěru.

Zdražování hypoték nebere konce a rok 2022 v tomto bohužel nebude jiný. Zástupci ČNB už mluví o tom, že zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat. Na to samozřejmě zareagují  banky a hypotéční úvěry se tak ještě více prodraží. Kvůli těmto obavám roste zájem o hypotéku i v těchto dnech. Lidé, kteří uvažovali o pořízení vlastního bydlení se snaží získat úvěr stále ještě za relativně slušných podmínek. Současná úroková sazba se u některých finančních domů pohybuje ještě okolo tří procent, ale podle ekonomů by brzy měla vyrůst až na hranici 4,5 %. Takový rozdíl dokáže měsíční splátku hypotéky výrazně prodražit.

Jak se zachovat, pokud chcete získat hypotéku?

Žádné univerzální řešení neexistuje, nabízí se však řada dílčích kroků, které mohou v konkrétních případech pomoci a být tím pomyslným jazýčkem na vahách, který rozhodne o poskytnutí či neposkytnutí hypotéky. Každý klient by měl disponovat vlastními prostředky, které do pořizované nemovitosti vloží, včetně dostatečné rezervy pro případ, že banka posoudí cenu nemovitosti odlišně od kupní ceny. Nedostatek vlastních zdrojů lze vyřešit také přidáním další nemovitosti bance do zástavy. Takový krok ale řádně zvažte, abyste si jím nezadělali na možné budoucí komplikace.

Samostatnou a novou skupinou budou od příštího roku klienti, kteří se letos přihlásili k tzv. paušální dani. Za zdaňovací období 2021 tedy nebudou podávat daňové přiznání a nebudou bance schopni standardně doložit svůj příjem. Lze očekávat, že jednotlivé banky budou k této skupině klientů přistupovat rozdílně. Kromě vlastních zdrojů na akontaci hypotéky je třeba počítat i s dalšími prostředky na základní vybavení nemovitosti, stěhování, pojištění a dalšími výdaji.

V každém případě platí, že pokud chcete získat hypotéční úvěr za co nejlepších podmínek, není moc času na otálení. Banky je postupně revidují a úvěry se zdražují. Výhodou tak může být předschválení hypotéky a následné hledání vhodné nemovitosti. Na využití nabídky má klient dostatek času. A pokud chcete ověřit, jaká banka vám nabídne ty nejlepší podmínky, stačí si domluvit schůzku s naším hypotéčním poradcem Jardou Bartošem. Rád s vámi nad kávou probere konkrétní možnosti, osloví za vás několik bank a zajistí ty nejlepší možné podmínky přímo pro vaši situaci.

Jak se zachovat, pokud chci prodat nemovitost?

Očekáváme, že kvůli opatřením ČNB a dražším úvěrům na bydlení bude postupně klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Cenový růst v letošním roce zpomalí, v některých regionech může postupně dojít až k cenové stagnaci. Majitelé nemovitosti také musí počítat s tím, že se prodlužuje doba prodeje. Situace na trhu je v tuto chvíli pro majitele stále ještě zajímavá. Kupující, kteří mají zajištěné předschválené úvěry, je potřebují začít čerpat. S ohledem na množství vyřízených hypoték v posledních týdnech je vidět, že zájemců bude ještě chvíli dostatek. Kdo zvažuje prodej své nemovitosti a chce využít současné situace, neměl by s řešením příliš otálet. I v takovém případě dokážeme pomoci. Naši profesionální realitní makléři z celé jižní Moravy jsou připraveni vám pomoci s prodejem za nejlepších podmínek i v této době.

Autor článku:

Ing. Tomáš Frýdek

majitel RE/MAX DELTA