RE/MAX Delta

Smluvní dokumentace pro prodej nemovitosti 

Rezervační a kupní smlouvu si stáhnu z internetu. Na to zapomeňte!!!

Prodej nemovitosti není tak jednoduchý, jak se zdá. Není to například automobil, za který když zaplatíte jeho majiteli požadovanou cenu, tak s ním můžete ihned odjet a schovat si jej do garáže. Případný přepis vozu na jiného majitele je spíše administrativní překážkou než něčím, co může zhatit celý prodej.

U nemovitosti je to zcela jinak. Zjednodušeně řečeno. To, zda nemovitost je, nebo není vaše poznáte jedině na výpisu Listu vlastnictví na Katastrálním úřadě. To, jestli Katastrální úřad vklad povolí tedy jestli se vlastník nemovitosti změní je závislé jeho rozhodnutí.

Ptáte-li se tedy, jestli pouhé zaplacení za nemovitost musí nutně vést i ke změně vlastníka nemovitosti? Odpověď zní ne. Spolu s platbou je nutno řešit i smluvní dokumentaci k prodeji nemovitosti. Tato dokumentace musí vyhovovat hned několika stranám:

  • Musí s ní souhlasit jak kupující, tak prodávající.
  • Má do ní co mluvit i financující banka, pokud je nemovitost pořizována na hypotéční úvěr.
  • A v neposlední řadě musí splňovat i všechny zákonné podmínky, aby Katastr nemovitostí povolil vklad.

Nemovitost musí mít v okamžiku prodeje tzv. čistá, tedy nesmí obsahovat žádné právní vady, které by její hodnotu mohly snižovat.

 

Kupující nemá zájem o nemovitost zatíženou zástavní smlouvou ve prospěch některé z bank. Stejně tak ho nezajímají věcná břemena, která jsou na nemovitosti vyznačena. Všechny tyto právní vady musí být smluvně a věcně vyřešeny již před samotným prodejem.

Důležité!

Veškerou smluvní dokumentaci by měl připravovat advokát, který má s prodejem nemovitostí své zkušenosti.

Ano je pravda, že každý advokát asi je schopen připravit kupní smlouvu pro prodej nemovitosti, ale tak jak každý lékař zná anatomii celého těla, každý se specializuje na určitou oblast lékařské péče. Stejně tak je to u advokátů, někteří se specializují na obchodní právo, někteří na rozvody a někteří se specializují na nemovitosti. Hledejte ty, kteří své práci rozumějí.

 

Pro vyhotovení smluvní dokumentace VŽDY využijte právních služeb advokátní kanceláře, stejně tak úschovy finančních prostředků.

Kontaktujte makléře RE/MAX

Nechcete tím vším procházet sami? Kontaktujte realitní makléře RE/MAX Delta! Rádi vám s prodejem nemovitosti poradíme a pomůžeme celý proces zvládnout hladce.

 

Kontaktní formulář 

*
*
*
*
fullname: lname: