RE/MAX Delta

Prodat, nebo ještě počkat?

Jsou ceny nemovitostí na vrcholu, nebo se vyplatí s prodejem ještě počkat? Podobnou otázku nyní řeší řada lidí. Proto se v dnešním článku pokusíme odpovědět na to, co nás v nejbližších měsících nejspíše čeká.

Razantní cenový růst

Ceny starších bytů v rámci Jihomoravského kraje za letošní rok poskočily o 21 %. Jen na Břeclavsku vzrostly dokonce o 35 %. Jde o naprosto mimořádný nárůst, který ukazuje, že do budoucna musí dojít minimálně k „narovnání“ v podobě zpomalení zvyšování/nárůstu ceny. Současný trend je neudržitelný a na cenách nemovitostí se musí v blízké době projevit.

Cena průměrného 2+kk v Břeclavi se za jediný rok posunula z 2,7 až na 3,4 milionu korun. U rodinných bytů 4+kk je nárůst dokonce až o milion korun za jediný rok.

Situace v Brně je pak podobná. Za jediný rok vyrostly ceny nemovitostí ve městě o čtvrtinu. Například byt o velikosti 2+kk tak v Brně vychází už na 4,5 milionu korun. Ceny větších bytů 4+kk pak rostou výrazně přes 7 milionů.

Omezení dostupnosti hypoték

Další faktor, který je třeba vzít v úvahu, platí pro celou ČR. Česká národní banka ve snaze krotit inflační tlaky razantně zvyšuje úrokovou sazbu a tím snižuje dostupnost hypotéčních úvěrů. Kromě toho opět hledá cesty, jak omezit počet poskytnutých hypoték. Pravdou je, že v roce 2021 banky poskytly rekordní objem úvěrů na bydlení. Jejich zdražování a zpřísnění podmínek pro získání se nutně projeví na menším zájmu lidí investovat do bydlení. Tím dojde ke snížení poptávky. Menší počet zájemců pak povede k delší době prodeje a tlakům na snížení ceny.  

Existují i další faktory, které ceny nemovitostí v příštím roce ovlivní. Hlavní závěry však jsou, že současný velmi prudký růst cen nemůže vydržet a kvůli dražším úvěrům bude klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Společně s tím se prodlouží doba prodeje nemovitosti a poptávající začnou vyžadovat slevy při prodeji. Profesionální realitní makléř si i v takové situaci umí poradit a majitelé se nemusí bát. Jde však o trend, který nás opět velmi pravděpodobně čeká.

Vyčkávání není na místě
Pokud jste majitelem nemovitosti a zvažujete její prodej, pak je nejvyšší čas začít jednat. Otálení a vyčkávání na zdánlivě ještě lepší podmínky by se nemusely vyplatit. Samozřejmě existují výjimky. Jsou nemovitosti, které se výhodně prodají za jakékoli situace. Většinou půjde o domy ve výjimečné lokalitě, kde je za jiných okolností těžké bydlení získat. Podobné platí pro chalupy či chaty. Pokud jsou na výjimečném místě a máte k ruce profesionálního makléře, dokáže toho využít ve Váš prospěch. Ve všech ostatních případech ale platí, že odklad prodeje by mohl negativně ovlivnit výslednou cenu, za kterou chcete nemovitost prodat. Cenový růst začíná brzdit, počet zájemců se bude rychle snižovat a majitelé by se tak brzy mohly dočkat situace, kdy budou nemovitost prodávat složitěji, po delší dobu, a nakonec se slevou.

Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti nebo jen přemýšlíte, jak s nemovitostí naložit, stavte se u nás v kanceláři REMAX DELTA na čaj nebo kávu. Nezávazně probereme aktuální situaci na trhu, i s ohledem na potřeby vaší rodiny. Těšíme se na vás.

Autor článku:

Ing. Tomáš Frýdek

majitel RE/MAX DELTA