RE/MAX Delta

Martin Pavlíček - Podnikání je jako sport – být fér a makat naplno se vyplácí.

 


Dlouhá léta pracoval jako zaměstnanec. Pak přišel covid, který donutil Martina Pavlíčka opustit bezpečí firmy a pustit se do podnikání na vlastní pěst. Zpětně přiznává, že odvahu k podnikání hledal dlouho a omezení v oboru bylo jen impulsem pustit se do něčeho nového. Díky své odvaze dnes úspěšně dělí svůj čas mezi triatlon, rodinu a podnikání. A přiznává, že stejně jako triatlon nejsou reality pro každého.


 

Článek v PDF

 

Dlouhá léta jsem pracoval v klasickém zaměstnaneckém poměru. Podnikání mě sice lákalo, ale nenacházel jsem odvahu se do něčeho takového pustit. Až přišel covidový rok 2020. Zpětně vidíme, kolik životů se v tomto roce změnilo. A stejně jako mnoho jiných firem, i eventovou agenturu, ve které jsem pracoval, to zcela paralyzovalo. Poprvé v životě jsem se cítil nejen zbytečný, ale také drahý. A tak jsem poslal bratrovi krátkou SMS zprávu: „Co já a reality?“ Můj bratr je totiž úspěšný realitní makléř už deset let. A touto krátkou zprávou to všechno začalo. Konečně se sešla odvaha, příležitost a vlastně jsem byl i tak trochu donucen okolnostmi. Firemní akce, teambuildingy i eventy zrušené, práce nebyla a já se tak trochu bál, jak dlouho tahle situace potrvá. Naskočil jsem tedy rovnýma nohama do podnikání v realitách.

 

Konečně se sešla odvaha, příležitost a vlastně jsem byl i tak trochu donucen okolnostmi. Naskočil jsem tedy rovnýma nohama do podnikání v realitách.

 


Díky tomu, že můj bratr je už zkušený makléř, vůbec jsem si nepřipouštěl, že by se mi to nemuselo povést. V tom jsem měl obrovskou výhodu oproti ostatním, kteří se zuby nehty drželi svého povolání, často i za cenu těžkého diskomfortu. Byť to byla složitá doba, já se prostě rozhodl a rovnou začal makat. Musím přiznat, že jsem měl štěstí, protože jsem začínal v době, kdy byl o reality obrovský zájem. Ono je pro nováčka mnohem jednodušší začínat v situaci, kdy se na jednu nemovitost hlásí desítky zájemců než v době, kdy se nemovitost prodává dlouho.  

 

 

"Dnes už si ze změny nálad na trhu vrásky nedělám. Každá krize je zároveň příležitostí a nemovitosti se budou prodávat vždy."

 

Dnes už si ze změny nálad na trhu vrásky nedělám. Každá krize je zároveň příležitostí a nemovitosti se budou prodávat vždy. Je jen otázkou komu, za kolik a jak dlouho bude prodej trvat. A proto tu jsme my. Profesionální makléř si prostě umí poradit. To by si každý, kdo zvažuje prodej své nemovitosti, měl uvědomit. Ale vlastně mě baví neustále a dokola dokazovat, že tu provizi nemáme jen tak pro nic za nicProto také platí, že když odvádíme svou práci kvalitně a poctivě, nemusíme se o ní bát. Já jsem navíc díky sportu zvyklý na disciplínu a řád. Prokrastinací příliš netrpím a neustále hledám, co bych ještě mohl pro své klienty udělat. Ti to vnímají a můj přístup se mi tak vrací v podobě nových zakázek. O to větší problém ale mám s tím, když zájemci můj přístup nesdílí. Vadí mi, když lidé přestanou komunikovat, vymýšlí si, nedostaví se na domluvenou schůzku či prohlídku. Alespoň rychle poznám, kdo je skutečný zájemce a kdo ne. 

 

Protože jsem původem z Moravy, jsem součástí kanceláře RE/MAX Delta. Zde mám pocit, že jsem mezi svými. Ale práce realitního makléře nezná hranic. Takže kromě Vlašimska pracuji pro klienty i v Praze. A i o tom naše práce je. Je to svoboda v rozhodování i čase, kterou práci věnuji. Už na začátku jsem všem známým říkal, že nejdu do realit kvůli vidině rychlých a velkých peněz, ale právě kvůli pocitu svobody, což je ostatně i důvod, proč si myslím, že to není práce pro každého. Musíte mít neustále vnitřní „pnutí“, vědět proč chcete podnikat a věnovat se tomu naplno. Každý, kdo se tomu bude opravdu věnovat, vydrží a přečká úvodní nezdary, se tím může velmi dobře uživit. Výhodou je, že RE/MAX svým makléřům dává zcela konkrétní „návod“, jak maximalizovat pravděpodobnost úspěchu. 

Dnes to mám nastavené tak, že se snažím o co nejefektivnější dělení času mezi svoje děvčata (manželka a 4 dcery), práci a sport. Pátým rokem se totiž věnuji triatlonu. Koníček je to sice časově náročný, ale jedná se o individuální disciplínu, proto si mohu zařazení tréninkových jednotek ladit dle pracovních a rodinných povinností. Sport má každopádně zásadní místo v mém životě. Je to nejen relax, ale také studnice nápadů a řešení. Vždyť u dlouhého běhu to všechno začalo. A sportovní návyky přenáším i do svého podnikání – hraju fér, makám na každém případu jako v závodě a nebojím se pustit i do velkých projektů. Občas je to jako běžet maraton. Naposledy se mi to stalo u krásné prvorepublikové vily v Heřmanově Městci. Úžasná nemovitost, která ale opravdu nebyla pro každého. Prodej nakonec trval celých 14 měsíců, byl plný zvratů, ale měl „happy end“. Dokonce jsem přesvědčen, že prodávající byl stejně naměkko jako já, když mi volal, že mu byly z úschovy vyplaceny prostředky. I pro tyhle okamžiky to stojí za to.

 

 

Martin Pavlíček

RE/MAX Delta