RE/MAX Delta

Kolik za nemovitost? Prodejní cenu nejlépe určí realitní makléř.

 

Pokud se rozhodnete svoji nemovitost nabídnout k prodeji, potřebujete určit její reálnou prodejní cenu, která odpovídá aktuální situaci na trhu. Je lepší pro stanovení ceny oslovit certifikovaného odhadce nemovitostí, nebo raději zkušenou realitní kancelář?

Obě varianty jsou možné, volba realitního makléře je ale pro prodávajícího ve většině případů výhodnější.

Odhadu od certifikovaného odhadce se přesto v některých případech, jako je např. hypotéka, daň z nabytí nemovitosti a jiné, nevyhnete. Tato volba má i další výhody. Odhadce se vám nebude snažit podsunout vyšší prodejní cenu, abyste mu svěřili prodej dané nemovitosti. Můžete se spolehnout na jeho znalost metodiky, stavebnictví i právních předpisů. A budete mít v ruce odborný posudek s razítkem.

Certifikovaný odhadce bývá dražší varianta

Nacenění nemovitosti certifikovaným odhadcem může ovšem současně znamenat i několik nevýhod. Odhadce sice ví o nemovitostech z odborného hlediska vše, nezabývá se ale jejich prodejem, a proto nemusí zohlednit důležité faktory a dobře odhadnout potenciál konkrétní nemovitosti.

Odhadci nejsou obchodníci, nemají čerstvé informace a okamžitou zpětnou vazbu přímo z realitního trhu.

Používají data z cenových map, která jsou stará i několik měsíců a situace na trhu se přitom může (a mnohdy se tak i děje) rychle měnit. Jestliže tedy chcete nemovitost prodávat za pomoci realitní kanceláře, je obvykle lepší obrátit se při stanovení ceny přímo na zkušeného makléře. Mimo jiné i proto, že když s ním budete dále spolupracovat na prodeji nemovitosti, udělá vám posudek často zdarma, zatímco certifikovanému odhadci za něj budete muset zaplatit několik tisíc korun.

Odhad ceny pro kupujícího? Špatná volba

Nevýhodným řešením pro prodávajícího je vycházet při prodeji nemovitosti z odhadu tržní ceny, který si nechal pro účely hypotečního úvěru vypracovat kupující. Proč?

Je to jednoduché, banky se chrání před možnými riziky, takže spolupracující odhadci pro ně cenu nemovitosti obvykle o něco podhodnocují.

Odhad, který má v ruce kupující, bývá proto obvykle nižší, než je reálná tržní cena dané nemovitosti.

Autor článku:

Ing. Tomáš Frýdek

majitel RE/MAX DELTA

Autor: Ing. Zuzana Lomská