RE/MAX Delta

Jak zabezpečit svojí nemovitost před dovolenou

Období letních prázdnin a dovolených sebou přináší různá rizika. Jedním z nich je ohrožení naší nemovitosti vykradením. Lupiči a bytaři v tomto období mají sezónu a velmi dobře naší nepřítomnosti využívají. A proto je nutné svoje nemovitosti důkladně zajistit. Poradíme vám jak postupovat a na co nezapomenout.

Okna a dveře

Ona a dveře jsou výkladní skříní naší nemovitosti a proto je třeba se na tyto výplně zaměřit jako první. Pokud nemáte dostatek financí na nákup nových bezpečnostních dveří, je doporučujeme investovat finance alespoň do doplňků, které splní požadovaný bezpečnostní záměr. Dveře zabezpečte kvalitním zámkem, zvolte si cylindrickou vložku vyšší třídy, např. T3 – T4. . Znesnadnit přístup do vaší nemovitosti pomohou i různá kování, závory, přípravky proti vysazení z pantů nebo obyčejné přídavné zámky či řetízky. Pokud máte více patrovou nemovitost, zabezpečte v přízemí okna mřížemi či bezpečnostními fóliemi

Nesvěřujte se o svém odjezdu cizím lidem ani na sociálních sítích

S odjezdem na dovolenou se svěřte pouze nejbližším blízkým či rodině. Čím méně lidí bude o termínu vaší dovolené vědět, pravděpodobnost, že se tato informace dostane do nepovolaných rukou se snižuje. Také se vyvarujte zveřejňování dovolenkových fotografií na sociálních sítích. Lupiči a bytaři tyto snímky vyhledávají a sásejí na naší nezkušenost, jak se může s takovými to informace nakládat. Pokud přeci jenom chcete s lidmi své zážitky na sociálních sítích sdílet s rodinou a přáteli, nastavte si omezený dosah zobrazení

Pojištění nemovitosti

Na trhu pojištění domácnosti je velmi mnoho produktů, ale velmi důležité je vybrat si ten správný produkt pro danou nemovitost. Je třeba do pojištění zahrnout ochranu před zloději, ale i před přírodními katastrofami či živly. Než si pojištění sjednáte, je důležité si nabídky jednotlivých pojišťoven projít a srovnat. Nabídky konzultujte s odborníky a věnujte čas výběru té správné pojistky pro vaši nemovitost. Dobře uzavřená pojistka nemovitosti vám umožní klidnou dovolenou. Před odjezdem si svou domácnost nafoťte, abyste v případě vykradení měli pro pojišťovnu důkazní materiál.

Cennosti patří do trezoru

Investice do trezoru se určitě vyplatí. Můžete v něm uschovat veškeré cennosti a mít tak jistotu, že zloděj neodnese z vašeho domu to, co pro vás má největší hodnotu.

Zatažené rolety nebo přeplněná poštovní schránku jsou pro zloděje výzvou

Zloději často jezdí pravidelně kontrolovat vytipovaný dům či byt. Přeplněná poštovní schránka  nebo stále zatažené rolety jsou známkou toho, že nikdo není doma a cesta k lupu je bez překážek. Pokud tedy máte v okolí spolehlivého souseda, poproste ho, aby vám schránku pravidelně vybíral.

 

Posekejte zahradu, ukliďte balkon

Také neposekaná zahrada je pro lupiče znamením, že nemovitost je dočasně opuštěná, tedy lupiči k dispozici. Před odjezdem se zaměřte na údržbu zahrady a přilehlého okolí. Posekejte zahradu, ukliďte balkon.

Vzbuďte dojem, že je někdo doma

Existuje mnoho technických vymožeností, které mohou simulovat přítomnost v domě. Automatické osvětlení vám rozsvítí večer v obýváku nebo automaticky se může zapnout televize či rádio. Dražší zařízení umožňují ovládání různých funkcí i na dálku, například přes mobilní telefon.

Požární bezpečnost

Veškeré spotřebiče vypojte ze zásuvek, případně vypněte pojistky pro jednotlivé okruhy. Nezapomeňte, že každý elektrický spotřebič může být příčinou požáru i když se zdá být v pořádku nebo je nový.

Nezapomeňte vypnout vodu

Škody může napáchat i kapající kohoutek, prasklá hadička u WC či protékající záchod. Před odjezdem na dovolenou je dobré vypnout vodu v celém objektu, aby návrat z dovolené byl bez zbytečných překvapení v podobě potopy nebo vyplaveného bytu a souseda pod vámi.

 

Před odjezdem dobře zkontrolujte. Otevřená okna, zamčené dveře, vypnuté elektrické přístroje a kapající kohoutky.

Autor: Ing. Zuzana Lomská