RE/MAX Delta

Jak prodat nemovitost s hypotékou a vysokými náklady na energie?

Téma webináře 13.10.2022

 

Ekonomická situace v České republice rozhodně nenahrává nákupu nemovitostí. Hypotéky jsou prakticky nedostupné a díky inflaci všichni přemýšlí nad tím, jak naložit s hotovostí, kterou má k dispozici.

 

Ceny realit v roce 2020 – 2021 začali konkrétně na jižní Moravě, tak jako v celé republice, začaly růst díky konání ČNB a nízké nezaměstnanosti. Pravidla cen začal diktovat kupující. Prodej formou aukcí je prakticky nemožný. Rostou úrokové sazby díky restrikcím ČNB a energetické krize. Prodej nemovitostí se zpomalil a nabídka nemovitostí se velmi rozrostla. Úrokové sazby hypoték rostou, ale podobná výše úroků byla v roce 2088 – 2009. Doufejme, že tato výše úroků bude klesat.

Také došlo k razantnímu poklesu důvěry v ekonomiku a do budoucna lidé a ani firmy nebudou ekonomice důvěřovat. Pravděpodobně dojde k nestabilitě firem, k propouštění a průmysl padá do skepse. Na trhu nemovitostí dochází k tomu, že kupující vyčkávají na vývoj cen nemovitostí, na jejich pokles. Prodávající nechtějí ceny nemovitosti snižovat. Musí tedy dojít ke konsolidaci.

Konkrétní řešení situace, když máte rodinný dům vázaný hypotékou a došlo k navýšení cen energií je neunesitelné? Není univerzální řešení. Je třeba vždy zvážit  situaci a lokalitu, kde se dům nachází a v jaké je kondici.

Jak danou situaci vyhodnotit? Odpovědi najdete v našem webináři - odkaz na webinář ceny energií https://youtu.be/…NZM

Autor: Ing. Zuzana Lomská