Připravili jsme pro Vás seriál, ve kterém vám náš specialista poradí jak na hypotéku, jak vyhodnotit podmínky bank a přitom se nenapálit a uzavřít tu nejlepší smlouvu pro Vás. Rady jak na to njdete v našem videoseriálu.
Prvotně je třeba se zamyslet nad skutečností, tzn. jakou reálnou finanční hotovost mám a na jakou hypotéku jsem schopen dosáhnout, čímž eliminují i nemovitosti mimo můj dosah a moje možnosti. Rozhodně doporučuji tzv. self scoring (vyhodnocení nebo prověření svých možností a podmínek dané kupované nemovitosti). Pokud počítám s koupí nemovitosti, je dobré si vytvořit finanční plán a případně vyhodnotit stav stávajících závazků.
O hypoteční úvěr vždy žádá osoba, která kupuje nemovitosti a za mě, jako hypotečního poradce, ideálně doporučuji, aby byli manželé. Jako SJM, stejně tak jako je rovnoměrně dáno vlastnictví, tak stejně tak jsou i rovnoměrně postavení manželé jako dlužníci. Zde může být komplikace v případě předešlých závazků, dluhů jednoho z manželů, kdy lze řešit zúžení SJM, kde např. u notáře se lze dohodnout o výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů.
Nejdříve přijde porovnání hypotečních produktů u bank. V tento moment je skutečně vhodnější využít služeb hypotečního poradce. Ten se zabývá hypotékami dennodenně a tím i ví hned, která z těch nabídek je výhodnější po všech stránkách a má také samozřejmě přístup i lepším úrokovým sazbám, které je schopen ze své pozici vyjednat. A také klient nemá znalost všech podmínek či postupů jednotlivých bank. Jak postupovat dál?
V situaci, kdy banka poskytne klientovi peníze, se vystavuje riziku, že dlužnou částku nedostane zpět. Aby nebezpečí eliminovala, klient se zaručí nemovitostí. V případě nesplacení může banka prodat pak zastavenou nemovitost a získat peníze. Zbývající část musí věřitel dlužníkovi vrátit. Hypoteční banka ovšem dává přednost dohodě s klientem, prodej nemovitosti je až krajním řešením. Pokud tedy kupujeme již zastavenou nemovitost, tak s úvěrovou smlouvou řešíme současně i smlouvu zástavní a následně kupní smlouvu.
Jste majitelm bytu, který byl zakoupen na hypotéku. byt již neodpovídá rodinné situaci a s manželkou bychom si rádi společně koupili byt jiné vlikosti nebo v jiné lokalitě. Nicméně na byt je vázána hypotéka, která je potřeba doplatit v částce např. 2.230.000 CZK. Na prodje bytu nespěchéme, ale chtěli bychm, aby prodej proběhl v nejbližší době. Jak postupovat?