RE/MAX Delta

Hypotéky zdražují, jak naložit s fixací?

Poslední měsíce pozorujeme rychlý růst úroků u hypotéčních úvěrů. Důvodem je prudké zvyšování sazeb ze strany České národní banky, která tímto krokem bojuje proti vysoké inflaci. Současně ČNB avizuje, že zvyšování základní úrokové sazby bude pokračovat. To pro veřejnost znamená, že také hypotéční úvěry budou i nadále zdražovat. Zatímco ještě před rokem bylo možné získat hypotéku s úrokem okolo 2 procent, nyní se pohybujeme okolo dvojnásobku. A podle expertů nás do budoucna čeká dost možná ještě vyšší číslo. Otázkou tedy je, co by měli udělat lidé, kterým v nejbližší době skončí fixace na jejich stávajících hypotékách. Zeptali jsme se dvou našich odborníků na jejich názor:

 

Ing. Jaroslav Bartoš

Finanční expert společnosti REMAX DELTA

Pokud se vám blíží konec fixace u stávající hypotéky, doporučuji využít delší doby fixace a to minimálně na 5 let. Rozhodně bych se nebál ani sedmileté fixace, kde od banky dostanete ještě o kousek výhodnější podmínky. Důvodem je, že banky sice rychle zvýšily úroky, ale cesta dolů bude trvat mnohem déle, než bychom si přáli. Nedá se očekávat, že současná vysoká inflace skončí brzy. Minimálně do poloviny příštího roku budeme čelit rostoucí inflaci, než dojde ke stabilizaci. Některé scénáře mluví o tom, že inflace bude atakovat dokonce až 10 procent. To bude pro ekonomiku mimořádný šok. Pak sice dojde k postupné změně trendu, ale na nadále bude inflace výrazně vyšší než jsme v posledních letech zvyklí. Proto bude ČNB držet úrokové sazby vysoko a tím budou i hypotéční úvěry dražší než poslední roky. Ostatně vzpomeňme si, že jsme ještě před pár lety považovali za normální sazby okolo 5 procent. Proto bych volil opatrný přístup a doporučil delší dobu fixace. 

Co se týče refinancování hypotéky, byl bych opatrný.  Dobře zvažte, zda vám nová banka nabízí nejen lepší úrok, ale celkově jsou její smluvní podmínky zajímavé. Je třeba vzít v úvahu všechny faktory jako podmínky splátek, délka hypotéky apod.  Určitě se takové příležitosti budou objevovat, ale doporučuji se poradit s odborníkem, který dokáže správně spočítat veškeré související náklady.

 

Ing. Tomáš Frýdek

majitel realitní kanceláře REMAX DELTA 

Překvapivě jsem optimistou a radil bych kratší fixaci. Současná situace je způsobena dvěma faktory. Část inflace je takzvaně „dovezená“ a souvisí s vývojem cen ropy. Na ní reagují výrobci, dopravní firmy a celá ekonomika, která je na ropě závislá. Odhaduje se, že tato část inflace tvoří dokonce větší polovinu současného růstu. Tento stav je neudržitelný a už nyní vidíme, že ceny ropy klesají. Tato složka inflace tak bude mít stále menší váhu. Druhá část inflace je domácí a je tažená vysokou spotřebou především státu. V posledních dvou letech jsme byli svědky vysokých výdajů státu do ekonomiky. To se muselo na inflaci projevit. Nicméně i tato inflační položka bude rychle klesat, neboť už není třeba čelit covidovým omezením a nová vláda se rozhodla přijmout zcela jinou strategii. Současně musíme vzít v úvahu tvrdou reakci ČNB, která razantně zasáhla a prudce zvýšila základní úrokové sazby. To zdraží úvěry a sníží investice.

Osobně tedy očekávám, že současný trend během příštích měsíců skončí a tendence se otočí. Fixaci hypoték bych tedy doporučil jen na tři roky. Reakce bank na vývoj situace bude rychlá, protože se banky budou snažit přilákat nové klienty. Také budou vznikat různé speciální akce pro refinancování hypotéčních úvěrů. Banky kromě nových hypoték budou mít zájem na získání nových klientů, kteří již hypotéky mají. Je samozřejmě třeba důkladně počítat, zda se mi refinancování opravdu vyplatí. Malé snížení úrokové sazby nemusí být vždy nejlepším řešením.

Další informace najdete v našem e-booku nebo v případě dotazů nás kontaktujte:

*
*
*
*
email: phone: lname: