Dlouhodobý pokles průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů nastartoval již s rokem 2019. Z tří procentní hranice pomalu sazby sestoupily ke dvěma procentům. A když už se trh nadechoval k obratu, vše zvrátila příchozí pandemie a zásah České národní banky. Po mírném zhoupnutí na jaře 2020 pokračovaly sazby směrem dolu a pod hranici dvou procent se dostaly koncem loňského roku.
Kombinace nízkých úrokových sazeb hypotečních úvěrů a neutěšené poptávky po nemovitostech jsou činidlem pro růst cen nemovitostí. Máme za sebou opravdu rekordní měsíce. Hypoteční a nemovitostní trh v České republice lámou rekordy pandemické situaci navzdory. Rekordní zájem o hypoteční úvěry, rekordní objemy zprostředkovaných hypoték, rekordní výše průměrné hypotéky, rekordní růst cen nemovitostí, rekordní poptávka po nemovitostech atd. Samé rekordy, jako na olympiádě. Na co se však máme připravit v dalších měsících?
Přestože Česká národní banka nechala úrokové sazby zatím beze změny, komerční banky již pomalu začínají zdražovat. Nejdříve v únory zdražily dlouhodobé fixace a v březnu již většina bank přistoupila i k navyšování sazeb tříletých a pětiletých fixací. Průměrná úroková sazba za měsíc březen tak zřejmě převýší tu únorovou. U nové hypotéky na koupi či výstavbu již nepočítejte s úrokovou sazbou pod dvě procenta. A v dalších měsících se připravte na pokračující růst úrokových sazeb.
Co se týče budoucího zájmu o hypoteční úvěry, vše záleží na tom, jaký bude výsledný ekonomický dopad pandemie, a to především na zaměstnanost a ekonomickou aktivitu a následně tedy na naše peněženky. Pokud nebude ekonomický propad domácností zásadní, je jisté, že hlavním hybatelem na trhu nemovitostí zůstane i nadále dlouhodobě neuspokojená poptávka, a to i přes rostoucí úrokové sazby hypotečních úvěrů. S přetrvávajícím zájmem o nemovitosti pokles cen nemovitostí nelze očekávat.
Autor článku:
RX FINANCE