RE/MAX Delta

Jak dostanu své peníze za prodávanou nemovitost?

 

Způsobů, jak zaplatit za nemovitost je několik, ne všechny jsou však bezpečné. Jak jsem uvedl v předchozí kapitole důležité jsou jednotlivé smlouvy, které prodej provází.

Smlouvy určují kdo, kdy a jak zaplatí za danou nemovitost. Kde budou po celou dobu transakce ležet a kdy budou prodávajícímu vyplaceny.

2 největší rizika při finančním vyrovnání

Je několik možností kdy za nemovitost zaplatit:

  1. Kupující zaplatí a pošle finanční prostředky na účet kupujícího, následně je odeslán návrh na změnu vlastnického práva k nemovitosti na Katastru nemovitostí.
  2. Nebo nejprve převedete nemovitost na nového majitele a po uskutečněném převodu vám kupující zaplatí za vaši nemovitost.

Jak jistě cítíte, ani jedna z těchto variant není vhodná. V prvním případě pro Kupujícího a v tom druhém pro prodávajícího. V první variantě kupující odeslal finanční prostředky na prodávajícího a ten teprve poté dá pokyn na katastrální úřad. A co když nedá?

‼ Nemělo by se stát, že jsou v jednu chvíli na jedné nebo druhé straně prodejní transakce jsou oba trumfy. Tedy jedna strana „má“ na své straně i nemovitost i peníze, nebo opačně. Tedy prodávající již dle katastru nevlastní nemovitost, ale nemá peníze za nemovitost.

 

Advokátní, notářská, nebo bankovní úschova

Proč je nezbytné při prodeji deponovat finanční prostředky u schovatele jsme vysvětlili v předchozím odstavci. K čemu slouží institut úschovy a jakém případě vstupují do procesu prodeje nemovitosti?

Jsou v zásadě tři druhy úschov finančních prostředků, a to:

  1. advokátní,
  2. notářská,
  3. bankovní.

Princip všech tří je obdobný jen jsou jinak bezpečné z pohledu zajištění finančních prostředků, a to v tomto pořadí.

Realitní kanceláře běžně využívají úschov advokátních.

‼ Nikdy byste neměli souhlasit s uschování kupní ceny za nemovitost u samotné realitní kanceláře, a to za žádných okolností.

A jak úschova funguje? Přečtěte si v dalším článku>>>

Kontaktujte makléře RE/MAX

Nechcete tím vším procházet sami? Kontaktujte realitní makléře RE/MAX Delta! Rádi vám s prodejem nemovitosti poradíme a pomůžeme celý proces zvládnout hladce.

 

Kontaktní formulář

*
*
*
*
fullname: phone: