Způsobů, jak zaplatit za nemovitost je několik, ne všechny jsou však bezpečné. Jak jsem uvedl v předchozí kapitole důležité jsou jednotlivé smlouvy, které prodej provází.
Smlouvy určují kdo, kdy a jak zaplatí za danou nemovitost. Kde budou po celou dobu transakce ležet a kdy budou prodávajícímu vyplaceny.
Je několik možností kdy za nemovitost zaplatit:
Jak jistě cítíte, ani jedna z těchto variant není vhodná. V prvním případě pro Kupujícího a v tom druhém pro prodávajícího. V první variantě kupující odeslal finanční prostředky na prodávajícího a ten teprve poté dá pokyn na katastrální úřad. A co když nedá?
Nemělo by se stát, že jsou v jednu chvíli na jedné nebo druhé straně prodejní transakce jsou oba trumfy. Tedy jedna strana „má“ na své straně i nemovitost i peníze, nebo opačně. Tedy prodávající již dle katastru nevlastní nemovitost, ale nemá peníze za nemovitost.
Proč je nezbytné při prodeji deponovat finanční prostředky u schovatele jsme vysvětlili v předchozím odstavci. K čemu slouží institut úschovy a jakém případě vstupují do procesu prodeje nemovitosti?
Jsou v zásadě tři druhy úschov finančních prostředků, a to:
Princip všech tří je obdobný jen jsou jinak bezpečné z pohledu zajištění finančních prostředků, a to v tomto pořadí.
Realitní kanceláře běžně využívají úschov advokátních.
Nikdy byste neměli souhlasit s uschování kupní ceny za nemovitost u samotné realitní kanceláře, a to za žádných okolností.
A jak úschova funguje? Přečtěte si v dalším článku>>>
Nechcete tím vším procházet sami? Kontaktujte realitní makléře RE/MAX Delta! Rádi vám s prodejem nemovitosti poradíme a pomůžeme celý proces zvládnout hladce.