RE/MAX Delta

Chystáte se prodat nemovitost? Jak stanovit správnou cenu?

 

Prodej nemovitosti bývá zpravidla pro jejího majitele tou největší transakcí v životě, alespoň co se týče objemu finančních prostředků. Jedná se o velmi důležité rozhodnutí, do kterého vstupuje řada aspektů, které pak samotný prodej ovlivňují. Po rozhodnutí nemovitost prodat nastupuje další nelehká otázka – za kolik?

Proč je tak důležité stanovit správnou cenu?

Majitel nemovitosti zjistí za pomoci internetu, za kolik se tak asi prodávají podobné nemovitosti. Pro jistotu si o něco málo cenu nasadí, aby bylo z čeho zlevňovat, kdyby náhodou bylo potřeba. Podobným způsobem a bohužel velmi často probíhá stanovení tržní ceny majitelem.

Druhým extrémem je situace, kdy majitel odvozuje tržní cenu nemovitosti
od svých finančních potřeb.

Typickým příkladem je snaha nastavit cenu nemovitosti tak, aby inkasovaná suma vystačila na vyplacení hypotéky, která na prodávané nemovitosti vázne, ale musí vystačit i na nákup jiné nemovitosti. Do podobného stavu se dostaneme, když více spolumajitelů chce za utržené peníze koupit každý pro sebe novou nemovitost. Dalším příkladem může být potřeba prodávajícího, který prodává nemovitost v malém městě nebo vesnici a chce si pořídit nemovitost v okresním nebo krajském městě.

Myslíte, že takové stanovení prodejní ceny je pro prodej nemovitosti v pořádku? Je důležité se na prodej vaší nemovitosti podívat očima kupujícího, protože v konečném důsledku je to on, kdo určuje konečnou cenu nemovitosti.

Jak je to s nemovitostmi s vysokou cenou?

Kupující v současné době využívá všechny dostupné prostředky, jak najít pro sebe vyhovující nemovitost, a to samozřejmě za co nejnižší cenu. Je to přirozené. Stejně tak je přirozené, že prodávající se snaží svou nemovitost nabídnout a úspěšně prodat co nejvyšší cenu.

Cena nemovitosti není nic jiného než střed poptávky a nabídky.

Jinými slovy, když budu prodávat svůj byt levně, jistě se najde velká spousta kupujících, a naopak. Čím vyšší bude prodejní cena, tím méně potenciálních kupujících se na mou nabídku přihlásí. A co je lepší? Dostat více nabídek, nebo méně? Kdy mám více možností pracovat s cenou nemovitosti? Když je cena vysoká a nikdo nechce koupit, nebo naopak když je hodně zájemců a můžou se předhánět, kdo danou nemovitost koupí? A komu se rozhodne majitel prodat svou nemovitost? Přeci té nejvyšší nabídce. K tomu slouží například elektronické aukce nemovitostí.

Pamatujte, vždy je lepší získat hodně nabídek na koupi nemovitosti s nižší cenou a případně všechny odmítnout, než nedostat žádnou nabídku. Využijte proto ke správnému nastavení ceny nemovitosti odborníka, který s cenami nemovitostí dnes a denně pracuje.

Autor článku:

Ing. Tomáš Frýdek

majitel RE/MAX DELTA

Autor: Ing. Zuzana Lomská