RE/MAX Delta

Ceny nemovitostí – Jen profesionál dokáže určit potenciál nemovitosti na měnícím se trhu

 

Jakékoli informační médium člověk otevře či zapne – všude se na něj valí ceny. Úžasné ceny končící dnes o půlnoci, posledního v měsíci či poslední ve skladu. Tomu obvykle přesně rozumíme.

Ale co když se do množiny cen zaplete také cena tržní a cena obvyklá? Většina z nás najednou znejistí. Co to je? A čeho se týká?

Cenu tržní a obvyklou cenu porovnáme v případě prodeje jakékoli nemovitosti – tedy bytu, domku, zahrady, lesa nebo pole . . . také penzionu či hotelu  v dané lokalitě – tedy v konkrétním městě, obci, kraji, okresu.

Tržní cena prakticky je pak jakákoli cena, kterou je ochoten kupec zaplatit a majitel prodat.

Pro kupce může mít nemovitost speciální osobní užitnou hodnotu, kterou pro jiné kupce nemá. Tyto případy se sice stávají, ale ne příliš často.

Vysokou cenu si prodávající spíše nastaví z nedostatku informací, tedy z neznalosti know how v místě prodeje. Pokud je však prodávající informován – prodává za obvyklou tržní cenu – tedy za cenu, která je obvyklá v tom či onom konkrétním místě. Takovou cenu jsou schopni přijmou i další kupci.

Co z řádků výše vyplývá? Buď si dám při prodeji nebo koupi tu práci a zjistím si ceny nemovitostí v dané lokalitě, a pak se pokusím sám si zaplatit inzerci a přijímat návštěvy nebo chodit na prohlídky a nebo přenechám tuto práci, která vyžaduje znalosti, dovednosti a hlavně know how, profesionálům.

Práce makléře vyžaduje studium, školení, vyhledávání informací, srovnávání, komunikaci s mnoha lidmi.

Dobrý makléř se přesně orientuje právě v tržních cenách nemovitostí v daném místě, v dané lokalitě. Nemůže se pak stát, že kvůli neznalosti „terénu“ čekají kupci i prodávající mnoho měsíců než se obchod uskuteční.

Stejně jako se dítě učí číst a psát celý jeden rok – i práce makléře vyžaduje soustavné vzdělávání. Dnes máme  přístup i k  databázi realitních transakcí z katastru nemovitostí – kde je zapsána jen skutečná cena- využíváme dostupné aplikace www.cenovamapa.org. Tyto mapy využívají pro oceňování nemovitostí i banky.

Právě zkušení  profesionálové v oblasti realit dokáží určit potenciál nemovitosti na  stále se měnícím  trhu.

Naši makléři šetří čas našim klientům. Ti občas hudrují nad provizemi, ale ve finále uznají, že sami by lépe neprodali ani nekoupili. Přece jen i předprodejní příprava vezme čas – nafocení nemovitosti, vytvoření inzerátu, umístění na různých serverech, někdy využití i aukcí nemovitostí a v neposlední řadě příjemný a talentovaný makléř – obchodník.

 

Autor článku:

Ing. Tomáš Frýdek

majitel RE/MAX DELTA

 

Kontaktujte makléře RE/MAX

Nechcete tím vším procházet sami? Kontaktujte realitní makléře RE/MAX Delta! Rádi vám s prodejem nemovitosti poradíme a pomůžeme celý proces zvládnout hladce.

Autor: Ing. Zuzana Lomská