Ve spolupráci s naší kolegyní paní doc. Dr. Ing. Bronislavou Horákovou jsme pro vás připravili souhrn informací, co prohlášení EK vlastně znamená.
Evropská komise (EK) pokračuje ve svém tažení za snížení emisí a energií. Budovy jsou dnes zodpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí. Proto nové opatření (směrnice) EK míří právě na ně. Do roku 2030 by měly být všechny nové budovy bezemisní. Praktickým dopadem směrnice je ale také zákaz prodeje budov , které nesplní určitou úroveň kvality budovy.
Od roku 2030 se budou moci stavět jen domy bez emisí a veřejné budovy budou muset splňovat tento limit dokonce již od roku 2027. Uvažovaný zákaz prodeje a revize příslušné směrnice je teprve v přípravě, řada věcí se může ještě změnit.
Starší domy před rekonstrukcí se občas prodávaly hůře než domy po rekonstrukci. Nový majitel musel počítat s náklady na rekonstrukci: zateplení fasády, novou střechu, výměnu oken a podobně. Na druhou stranu měl ideální příležitost přizpůsobit si nový domov přesně podle vlastních potřeb. Brzy však může nastat situace, že dům bez rekonstrukce nebude možné prodat vůbec. Chystaná směrnice EU by totiž mohla zakázat prodat nebo pronajmout nemovitost, která nemá energetický průkaz budovy minimálně na úrovni E.
Směrnice se zatím připravuje a jejímu případnému schválení předchází ještě dlouhý proces. Zákaz prodeje energeticky nehospodárných budov je nicméně jedním z obsažených návrhů. Do roku 2050 by se pak v celé EU mělo bydlet pouze v budovách, které mají nulové emise.
Současná situace na trhu přitom rekonstrukcím právě nenahrává. Rostoucí ceny stavebních materiálů překonávají černé scénáře. U některých materiálů jsou nárůsty cen dokonce vyšší než stoprocentní. Na trhu je také nedostatek stavebního materiálu a například výrobci cihel naráží na výrobní kapacity a mají tak problém uspokojit poptávku. Pokud se nyní rozhodnete rekonstruovat, může se snadno stát, že na potřebný materiál budete čekat klidně půl roku. Sehnat řemeslníky a dělníky je podobný oříšek. Pro ty, kteří rekonstrukci teprve zvažují to znamená, že musí plánovat hodně do předu a počítat s tím, že rozpočet se ještě výrazně navýší.
Majitelé, kteří zvažují prodej nemovitosti, by měli jednat a prodej neodkládat. Dá se očekávat, že vlivem dalších opatření ČNB a dražším úvěrům na bydlení bude postupně klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Cenový růst nemovitostí v letošním roce zpomalí, v některých regionech může postupně dojít až k stagnaci. Majitelé také musí počítat s tím, že se prodlužuje doba prodeje. Situace na trhu je v tuto chvíli pro prodávajícího stále ještě zajímavá. Kupující, kteří mají zajištěné předschválené úvěry, je potřebují začít čerpat. S ohledem na množství vyřízených hypoték v posledních týdnech je vidět, že zájemců bude ještě chvíli dostatek. Kdo zvažuje prodej své nemovitosti a chce využít současné situace, neměl by s řešením příliš otálet. I v takovém případě dokážeme pomoci. Naši profesionální realitní makléři v Břeclavi a Brně jsou připraveni vám pomoci s prodejem za nejlepších podmínek i v této době. Více se o celé problematice dozvíte zde. V případě dotazů nás kontaktujte.
Autor článku:
doc. Dr. Ing. Bronislava Horáková
Telefon: +420 739 684 006
E-mail: bronislava.horakova@re-max.cz