RE/MAX Delta

 

leden 2022

Zdražování hypoték přináší komplikace

Hypotéky v posledních měsících prudce zdražují. Reagují tak na zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). A dalšímu nárůstu se nejspíše nevyhneme ani v průběhu následujících měsíců. Pro kupující to bude znamenat vyšší měsíční náklady na pořízení vlastního bydlení a také ztížené podmínky pro získání samotného úvěru.

Zdražování hypoték nebere konce a rok 2022 v tomto bohužel nebude jiný. Zástupci ČNB už mluví o tom, že zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat. Na to samozřejmě zareagují  banky a hypotéční úvěry se tak ještě více prodraží. Kvůli těmto obavám roste zájem o hypotéku i v těchto dnech. Lidé, kteří uvažovali o pořízení vlastního bydlení se snaží získat úvěr stále ještě za relativně slušných podmínek. Současná úroková sazba se u některých finančních domů pohybuje ještě okolo tří procent, ale podle ekonomů by brzy měla vyrůst až na hranici 4,5 %. Takový rozdíl dokáže měsíční splátku hypotéky výrazně prodražit.

Jak se zachovat, pokud chcete získat hypotéku?

Žádné univerzální řešení neexistuje, nabízí se však řada dílčích kroků, které mohou v konkrétních případech pomoci a být tím pomyslným jazýčkem na vahách, který rozhodne o poskytnutí či neposkytnutí hypotéky. Každý klient by měl disponovat vlastními prostředky, které do pořizované nemovitosti vloží, včetně dostatečné rezervy pro případ, že banka posoudí cenu nemovitosti odlišně od kupní ceny. Nedostatek vlastních zdrojů lze vyřešit také přidáním další nemovitosti bance do zástavy. Takový krok ale řádně zvažte, abyste si jím nezadělali na možné budoucí komplikace.

Samostatnou a novou skupinou budou od příštího roku klienti, kteří se letos přihlásili k tzv. paušální dani. Za zdaňovací období 2021 tedy nebudou podávat daňové přiznání a nebudou bance schopni standardně doložit svůj příjem. Lze očekávat, že jednotlivé banky budou k této skupině klientů přistupovat rozdílně. Kromě vlastních zdrojů na akontaci hypotéky je třeba počítat i s dalšími prostředky na základní vybavení nemovitosti, stěhování, pojištění a dalšími výdaji.

V každém případě platí, že pokud chcete získat hypotéční úvěr za co nejlepších podmínek, není moc času na otálení. Banky je postupně revidují a úvěry se zdražují. Výhodou tak může být předschválení hypotéky a následné hledání vhodné nemovitosti. Na využití nabídky má klient dostatek času. A pokud chcete ověřit, jaká banka vám nabídne ty nejlepší podmínky, stačí si domluvit schůzku s naším hypotéčním poradcem Jardou Bartošem. Rád s vámi nad kávou probere konkrétní možnosti, osloví za vás několik bank a zajistí ty nejlepší možné podmínky přímo pro vaši situaci.

Jak se zachovat, pokud chci prodat nemovitost?

Očekáváme, že kvůli opatřením ČNB a dražším úvěrům na bydlení bude postupně klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Cenový růst v letošním roce zpomalí, v některých regionech může postupně dojít až k cenové stagnaci. Majitelé nemovitosti také musí počítat s tím, že se prodlužuje doba prodeje. Situace na trhu je v tuto chvíli pro majitele stále ještě zajímavá. Kupující, kteří mají zajištěné předschválené úvěry, je potřebují začít čerpat. S ohledem na množství vyřízených hypoték v posledních týdnech je vidět, že zájemců bude ještě chvíli dostatek. Kdo zvažuje prodej své nemovitosti a chce využít současné situace, neměl by s řešením příliš otálet. I v takovém případě dokážeme pomoci. Naši profesionální realitní makléři z celé jižní Moravy jsou připraveni vám pomoci s prodejem za nejlepších podmínek i v této době.

 

prosinec 2021

Prodat, nebo ještě počkat?

Jsou ceny nemovitostí na vrcholu, nebo se vyplatí s prodejem ještě počkat? Podobnou otázku nyní řeší řada lidí. Proto se v dnešním článku pokusíme odpovědět na to, co nás v nejbližších měsících nejspíše čeká.

Razantní cenový růst

Ceny starších bytů v rámci Jihomoravského kraje za letošní rok poskočily o 21 %. Jen na Břeclavsku vzrostly dokonce o 35 %. Jde o naprosto mimořádný nárůst, který ukazuje, že do budoucna musí dojít minimálně k „narovnání“ v podobě zpomalení zvyšování/nárůstu ceny. Současný trend je neudržitelný a na cenách nemovitostí se musí v blízké době projevit.

Cena průměrného 2+kk v Břeclavi se za jediný rok posunula z 2,7 až na 3,4 milionu korun. U rodinných bytů 4+kk je nárůst dokonce až o milion korun za jediný rok.

Situace v Brně je pak podobná. Za jediný rok vyrostly ceny nemovitostí ve městě o čtvrtinu. Například byt o velikosti 2+kk tak v Brně vychází už na 4,5 milionu korun. Ceny větších bytů 4+kk pak rostou výrazně přes 7 milionů.

Omezení dostupnosti hypoték

Další faktor, který je třeba vzít v úvahu, platí pro celou ČR. Česká národní banka ve snaze krotit inflační tlaky razantně zvyšuje úrokovou sazbu a tím snižuje dostupnost hypotéčních úvěrů. Kromě toho opět hledá cesty, jak omezit počet poskytnutých hypoték. Pravdou je, že v roce 2021 banky poskytly rekordní objem úvěrů na bydlení. Jejich zdražování a zpřísnění podmínek pro získání se nutně projeví na menším zájmu lidí investovat do bydlení. Tím dojde ke snížení poptávky. Menší počet zájemců pak povede k delší době prodeje a tlakům na snížení ceny.  

Existují i další faktory, které ceny nemovitostí v příštím roce ovlivní. Hlavní závěry však jsou, že současný velmi prudký růst cen nemůže vydržet a kvůli dražším úvěrům bude klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Společně s tím se prodlouží doba prodeje nemovitosti a poptávající začnou vyžadovat slevy při prodeji. Profesionální realitní makléř si i v takové situaci umí poradit a majitelé se nemusí bát. Jde však o trend, který nás opět velmi pravděpodobně čeká.

Vyčkávání není na místě
Pokud jste majitelem nemovitosti a zvažujete její prodej, pak je nejvyšší čas začít jednat. Otálení a vyčkávání na zdánlivě ještě lepší podmínky by se nemusely vyplatit. Samozřejmě existují výjimky. Jsou nemovitosti, které se výhodně prodají za jakékoli situace. Většinou půjde o domy ve výjimečné lokalitě, kde je za jiných okolností těžké bydlení získat. Podobné platí pro chalupy či chaty. Pokud jsou na výjimečném místě a máte k ruce profesionálního makléře, dokáže toho využít ve Váš prospěch. Ve všech ostatních případech ale platí, že odklad prodeje by mohl negativně ovlivnit výslednou cenu, za kterou chcete nemovitost prodat. Cenový růst začíná brzdit, počet zájemců se bude rychle snižovat a majitelé by se tak brzy mohly dočkat situace, kdy budou nemovitost prodávat složitěji, po delší dobu, a nakonec se slevou.

Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti nebo jen přemýšlíte, jak s nemovitostí naložit, stavte se u nás v kanceláři REMAX DELTA na čaj nebo kávu. Nezávazně probereme aktuální situaci na trhu, i s ohledem na potřeby vaší rodiny. Těšíme se na vás.